Tartása

A csincsilla és ami vele jár

E házikedvenc kiválasztásával hosszú ideig tartó felelősséget kell vállalnod, mivel ez a kis pufók lény akár 15-20 évig is elélhet.

A csincsilla nem símogatásra való, bár vannak olyan egyedek amik igénylik az effajta törődést is, de a legtöbbre nem jellemző. Sokáig tarthat mire elnyerheted a bizalmát, hogy egyáltalán megengedje hogy megvakard a fejecskéjét. A szívből jövő gondoskodást meghálálja. Ha jól érzi magát, magától is oda fog bújni hozzád.

Ha ezekre a kérdésekre igennel felelsz, akkor a csincsilla megfelelő kedvenc lehet a számodra.

- Le akarom magam 15-20 évre kötni?

- Kész vagyok arra, hogy két csincsillát tartsak, és felvállaljam a társ szerepét ha egyikük elpusztul?

- Vakáció, szabadság vagy betegség esetén meg tudom-e oldani ellátásukat?

- Van-e megfelelő, kellően csendes helyem, ahol a ketrecük lesz?

- El tudom viselni, ha esetleg megrágják a drága bútorokat?

- Eltűröm-e, ha a csincsillák a futtatáskor bepiszkítják a lakást?

- Türelemmel viselem-e, ha a kiengedett állat esetleg nem azonnal megy vissza ketrecébe?

- A kissebb gyerekek hagyják-e napközben aludni az állatokat?

- Elfogadják-e a családtagjaim is, hogy a csincsilla nem símogatni való?

- Nincs-e szőr-, széna- vagy szalmaallergiás a családban?

- (Szüleimmel egyetértésben) tudom-e állni (vagy a szüleim állják) a beszerzés és a tartás viszonylag magas költségeit?

- A többi állatom (ha van) elviseli-e a csincsillákat, és tudom-e azokat - ha erre szükség van - állandóan elválasztva tartani a csinektől?

- A csincsillák éjjeli motoszkálása mellett tudok-e éjjel pihenni?

- Felkészültem-e arra, hogy az állatot a betegség első jelére azonnal orvoshoz kell vinni?

 

Ha nem tudsz elég időt szánni a foglalkozására, előbb-utóbb be kell szerezni mellé egy társat. Így nem fog unatkozni. Egyes csincsillák unalmukban elkezdik tépni a bundájukat. Nem feltétlenűl kell fiút és lányt párba tenni, de ha így akarod akkor ügyelj arra hogy ne egy alomból származzanak. Ebben az esetben készűlj fel rá, hogy hamarosan kölykök fognak születni. Tarthatsz azonos neműeket is egy ketrecben nyugodtan. A legjobb ha alomtestvéreket raksz össze. De az sem akadály ha nem testvérek. Ilyenkor össze kell öket szoktatni, ami eltarthat pár órától egészen néhány napig is. Valószínű hogy megpróbálják majd eldönteni ki a dominánsabb, de ezt hagyni kell, persze csak bizonyos keretek között, hiszen ezt verekedéssel és fogcsattogtatással, esetleg harapdálással döntik el. Azért nem árt oda figyelni, ha eldurvul a helyzet, szét tudd őket választani.

 

Itt megjegyezném az enyémek összeszoktatását. 3 napig tartott mire teljesen elfogadták egymást. Szerencsémre két ketreccel rendelkezem így az új jövevényt abba tettem bele. Egymáshoz közel raktam őket, de nem annyira hogy meg tudják harapni egymást. Csak szagolgatni tudtak, meg persze müttyögni a kis nyelvükön. Felügyelet alatt összeengedtem őket. Először pár percre, majd egyre hosszabb ideig őket. Végül a harmadik napon már nem kellett kivennem a kicsit, megszerették egymást. (Gyors volt.) Az óta is összebújva alszanak.

 

Mi kell a csincsilla tartásához?

- nagyméretű ketrec, amiben tudnak ugrálni és szaladgálni, legalább 170x100x70 cm

- alvóházikó, lehetőleg kezeletlen fából

- tál vagy egy nagyobb méretű befőttes üveg a homokfürdőhöz

- speciális csincsilla homok

- etető tál

- önitató

- széna tartó

- polcok amikre fel dud ülni

- létra vagy faág

- megfelelő alom: illatmentes forgács, vagy fa pellet

- szállító doboz

- csincsilla tápok, és nasik

- takarító eszközök

Ha lehet  ne tegyél műanyag tárgyat a ketrecbe! Kis állatod mindent meg fog rágni és könnyen beteg lehet az esetleg lenyelt daraboktól.

 

A ketrecről:

Sokféle ketrec van. Méretben és típusban is. A pénztárcádnak megfelelően tudsz drágábbat és olcsóbbat is beszerezni. Ez már csak azon múlik mennyit szánsz rá, vagy hogy milyet szeretnél.

Le írok néhány üzletet ahonnan tudtok ketrecet választani:

Itt tudod megvenni/megrendelni:

https://abc-zoo.hu/2048-vadaszmenyet-ketrec-ferret-100-krom.html

Ez a piacon lévő legolcsóbb, és 2 db csincsillának is megfelel. (Nekem ilyen van.) Könnyen lehet takarítani. A berendezést külön kell megvenni hozzá: házikó, etető tál, itató stb. De a polcok és a létrák hozzá tartoznak.

 

 

Innen tudod beszerezni: https://www.ketreckiraly.hu/ketrec_csincsilla.php

Ez nagyon ízléses, de ugyan akkor drágább is. Az alomcsere könnyen megoldható. A táp adagolása is. Hátránya hogy a fa polcokat egy idő után ki kell cserélni, mert elfogynak :) . (Ez az előzőre is igaz.)

 

Ez egy Ferplast kennel. Sok féle van ebből is, több méretben, színben. Ezek a legdrágábbak. Teljesen felszerelve lehet őket megvenni. 

Nem rágható, így talán a legtartósabb. Sűrű a rácsozat így, a kiscsincsillák nem tudnak kibújni.

Innen juthatsz hozzá: https://www.grando.hu/ferplast-cincilla-kd-csincsilla-ketrec-1474800133

 

Természetesen azokon az oldalakon kívűl máshol is beszerezhetsz ketreceket, sőt te magad is készíthetsz. Ezek csak kiinduló pontok, hogy könnyebb legyen a beszerzése.

 

Alvóházikó

Ez számos változatban kapható az állatkereskedésekben. Lehetőleg kezeletlen erdei fenyőből vagy lucfenyőből készűljön. Az alapterülete legalább 25x30 cm-es legyen. Ha több állatod van, vagy biztosíts akkora házikót amibe mind a kettő elfér, vagy tegyél be két házikót, ha ketten vannak.

 

Tál, vagy nagyobb méretű befőttes üveg homokfürdőhöz

Persze ebből is lehet flancosabbat venni, de szerinem teljesen felesleges. Nekem befőttes üvegben fürödnek. Így legalább látom ahogy hemperegnek, amit nagyon élvezek, és a homokot sem szórják szanaszét.

 

Ez a drágábbik verzió. Fogalmam sincs honnan lehet beszerezni, még nem találkoztam vele egy boltban sem, de mint látjátok létezik.

Még utánna járok hogy honnan lehet beszerezni. De ha tudja valaki akkor mondja meg legyen szíves! :)

Annyi a hátránya, hogy nem láthatod ahogy csincsillád hempereg.

 

Ez a tálas megoldás. Vagy üvegből, vagy kerámiából legyen, ami nem dől fel. Ennek az a hátránya, hogy a homok szanaszét repűl. De legalább láthatod, hogy jól érzi magát és játszik.

 

Én egy kicsit meg szoktam dönteni hogy a szája feljebb legyen. Így nem pereg ki belőle a homok. Nagy előnye hogy szinte bármely háztartásban megtalálható. És a fő, hogy láthatod a kis csinit! :D 

 

Speciális fürdető homok

Persze több féle létezik ebből is.

A csincsilla bundája akkor marad egészséges és fényes, ha biztosítod számára a rendszeres fürdést speciális, kvarcmentes homokban. Ráadásul jó mókának fogja találni, így a fürdés nem csak hasznos, de kellemes is.

A rendszeres porfürdő elengedhetetlen a csincsillák számára. Az alapos porfürdőzés egyike a csincsillák természetes viselkedésének, hiszen így tartják tisztán és egészségesen bundájukat. Ez a tevékenység nem csupán arra jó, hogy puha és selymes maradjon a szőrzete, hanem kellemes és szórakoztató is számára. A csincsillák valóban fürdenek, nagy előszeretettel hemperegnek és pattognak a porban.

A csincsilla porfürdőzéséhez mindig a kisállatkereskedésből szerezd be a kvarcmentes homokot! Ezt kifejezetten a csincsillák számára és erre a célra állították elő. Amikor belehemperegnek, a por behatol a szőrzetükbe egészen a bőrükig, és felszívja róla a zsírt, valamint a szennyeződést. Másféle por vagy homok is megfelelőnek tűnhet, mégsem az – a csincsilla-port úgy állították elő, hogy utánozza azt, amit a természetes környezetükben használnak. Bármilyen tartályt használhatsz erre a célra, a port legalább öt centiméter mélyre kell szórni, hogy a csincsilla alaposan bele tudjon mártózni.

Itt további tudnivalók is vannak a csincsilla homokkal kapcsolatban:

https://www.haziallat.hu/kisemlos/viselkedes/csincsilla-por-furdo/3534/

 

 Etető tálka

A fő táplálék számára kő-vagy kerámiatálat válass. Ezt a csinek nem tudják szétkaparni és szétrágni, emellett biztosan megáll a helyén és könnyű tisztán tartani.

Önitató

Legyen fémgolyós kivitelű, és kívülről lehessen a ketrecre erősíteni. Így a csinik nem tudják majd megrágcsálni és kezelni is igen egyszerű. Az itatóban mindíg legyen friss víz, ezt gyakran ellenőrizd!

Szénatartó

A széna és más szálastakarmány számára, amit kívülről lehet a rácsokra erősíteni, helyet takarítva. Így a belehelyetett tkarmány is tiszta marad.

Polc

Kiváló ülőhelyek, és emeletet is összerakhatsz belőlük a ketrecen belül. Beszerezhetőek az állatkereskedésekben. Van műanyagból és fából készült is.

 Létra vagy mászókák

Az akvarisztikai kiegészítőként kapható mocsárifenyőgyökér kiváló mászóka. A különböző létrák szintén jó mászási lehetőséget kínálnak.

Alom

Lehet forgács vagy fából készült pellet. Fontos hogy a forgács jó minőségű legyen, ne legyen illatosított mert az árthat a csincsilla szaglásának és légutainak. Az is fontos hogy lehetőleg pormentes legyen. A legjobb ha kisállatkereskedésből szerzed be. Igaz így valamivel drágább, de az asztalosműhelyekben bármi belekerűlhet a forgács közé és lehet hogy nincs portalanítva, vagy túl nagyok a forgács darabok.

Szállító doboz

A szállító doboz igen fontos. Ha megbetegszik kis kedvenced ebben tudod biztonságosan elvinni az állatorvoshoz. De akár takarításnál is beleteheted őket, amíg kicseréled az almukat. Játszani is jó a csiniknek. És természetesen mikor elmész a csncsilládat beszerezni, ebben tudod haza vinni.

A csincsilla tápláléka

A csincsilla természetes élő helye a Magas Andok. Itt igen kevés az élelem, de még így is
igen vátozatossan táplálkoznak.
Természetes élő helyén elsősorban bokrok gyökereit, kérgeit, terméseit fogyasztja szívesen.
A kaktusznak a gyökerét, termését, virágát eszi meg a csincsilla.
Esznek még füveket, növényeket, és magvakat. Természetesen gyógynövényeket is szívesen
fogyasztottak az Andok területén.
Igen kíváncsiak ezért mindig az a finomabb ami a másik szájában van. Képesek kivenni a
másik szájából az élelmet. Nagyon pazarlósan esznek. Ami egyszer kieset a kezükből ritkán
mennek utána. Csak növény evők.
Imádják az édességet, nagyon édes szájúak. Ezen belül is igazi ínyencek.
Nem szabad túl ettetni őket, inkább kevesebbet! Nagy rostartalmú, de csak kis mennyiségű
táplálékot adjunk a csincsilláknak.
Egészségük érdekében csak nekik gyártott száraz táppal etesük őket.

Etetési idő

A csincsilla éjszakai állat. Jó idő érzékkel rendelkeznek így az etetést mindig azonos
időben tartsuk. Legjobb ha este etetjük a csincsillát
mert természetes élő helyén is este indul táplálékot szerezni.

Fő táplálék

A fő tápláléka a csincsillának a száraz táp és a széna.
Átlagos napi száraz táp fogyasztásuk 30-40 gramm között mozog ami körülbelül egy két
evő kanál .
Képesek többet enni a keleténél ezért figyelni kell a megfelelő mennyiségre.

Fontos, hogy egyféle táppal ettesük a csincsillát. Ha új tápot szeretnénk adni akkor a
régivel keverve adjuk és csak egy két hét után
kapja meg az új tápot addigra már megszokja. A csincsilla gyomra igen érzékenyen reagál minden új élelemre.

 

A táp


A tápok között elég nagy a különbség.
Vannak az egyszerű tápok. Mint például a baloldalon árban kedvezőbb és ez is teljes értékű.
A jobb oldali is csincsillák számára készült táp, de ebben van csipke bogyó, széna, mazsola, szárított répa és még sok finomság.
Az ára kicsit magasabb, de egy kicsit változatosabb napi étrendet biztosíthatunk a kedvencünknek.

Fontos, hogy a tápot megfelelő helyen tároljuk.
Légmentesen, úgy, hogy más állat ne szennyezhese be az ételt. Kutya, macska által beszenyezett ételtől a csincsilla elpusztulhat.
A penészes, romlott tápot nem szabad oda adni mert súlyos hasmenést illetve romlott táp tartós etetése esetén
a csincsilla halálát is okozhatja. Vegyük figyelembe a táp szavatósági idejét is. Minél jobban közeledik, vagy már
lejárt a szavatósága annál jobban csökken a tápban található vitamin mennyisége.

Széna

A széna a másik fő eleség amit a csincsilla eszik. A réti széna jó, de legjobb a lucerna széna.
Persze a lucerna szénához nehezebb hozzá jutni. Két naponta javasolt az adagolássa. A legjobb ha nem
találkozik az alommal így külön tálba vagy pedig széna tárolóba rakjuk a szénát. Fontos, hogy vegyszer
mentes legyen. A széna tárolásánál figyelni kell, hogy más állat kutya, macska, egér stb. semmilyen módon ne
tudja beszennyezni a szénát. Más állat beszennyezet széna okozhatja a csincsilla halálát is.
Fontos még a megfelelő tárolásnál figyelembe venni, hogy száraz légtérben helyezük el, kivárva a penészedést.
A penész gomba nagyon veszélyes a csincsillára nézve mert hasmenést okozhat amiből
kialakulhat a bél betegség ami után a csincsilla rövid időn belül elpusztul.

Kiegészítő eleség

A kiegészítő ételekkel biztósíthatunk a minél változatosabb táplálást. Kiegészítő étellel
természetesen nővelhető a vitaminok mennyisége ami a bejutt a csincsilla szervezetébe.
A kiegészítő ételeket ritkában két három naponta adagolhatunk.
Különbséget tennék itt a nasi és a kiegészítő eleség között.
A legfontosabb kiegészítő ételük lehetnek a gyümölcsök, a zöldségek, a fű félék, a gyógynövények és a virágok.
Az itt felsoroltak csak általános tájékoztató jellegűek. Próbáltam azokat össze szedni amiket általában a csincsilla
szeret elfogyasztani. A lista nem teljes mivel minden csincsilla mást szeret. Érdemes próbálgatni mi az amit igazán szeret a
csincsilla. A kiválasztott kiegészítő eleségre kattintva több információt is megtudhatunk róla. Érdemes több kedvenc
kiegészítő eleséget keresni mivel ha minden nap csak almát kap egy idő után nem fogja elfogyasztani.

Egy tipp:A gyümölcsöknél lehet hogy nem fogyasztja el a csincsilla, de ha a gyümölcs levét kinyerjük belőle
az itatójába téve is bejutatjuk a csincsilla szervezetébe. Egyes gyümölcs leve igen erős íz hatású lehet
így egyes esetekben akár vízzel 50-50%-os arányban keverhetjük is.
Itt csak a frissen facsart gyümölcs levekre gondolok.
Semmiféle képe ne ittasunk a csincsillával szénsavas vagy akár dobozos gyümölcs levet sem. A bolti gyümölcs
levekben mindig van tartósító vagy egyéb más alkotó elem ami mesterséges így nincs jó hatással a szervezetre.
Az amúgy is érzékeny csincsilla gyomor érzékenyen reagálhat rá.
A gyógynövényeknél akár teát főzve belőle és lehűtve mindenféle ízesítő anyag nélkül is az itatójába téve oda
adhatjuk.

A legfontosabb kiegészítő étel lehet gyümölcsök közül a (az):
-alma ;
-banán ;
-datolya ;
-függe ;
-szőlő ;
-mazsola ;
-meggy ;
-cseresznye ;
-görögdinnye ;
-mandarin ;
-eper

 

Egyébb kiegészítő eleség lehet zöldségek közül a (az):
-répa ;
-káposzta ;
-sütötök ;
-spenót ;
-borsó ;

Egyébb kiegészítő eleség lehet fű félék, virágok, gyógyfüvek közül a (az):
-kamilla ;
-borsmenta ;
-csipke bogyó ;
-citromfű ;
-csalán ;
-menta ;
-rózsa ;
-akác ;
-kutyatej ;
-bodza virág ;


A kiegészítő eleségek között sok mindent készen is vásárolhatunk. Itt a szárítottakra térnék ki elsősorban.

Csak egy párat említenék: szárított cékla szirom ; szárított tökhéj szirom ; szárított répa szirom ; szárított zöldséges keverék ;
szárított gyümölcsös keverék ; szárított alma chips ; szárított banán chips ;
Kiegészítő eleség lehet még a különböző ízesítésű rudak. Itt nem sorolnám a lehetőségeket.
Vannak bizonyos fog koptatok amik tartalmaznak ásványi sókat így a fog koptatássa közben ásványi anyagok is kerülhetnek a csincsilla
szervezetébe.

Olajos magvak

Az olajos magvak élettani hatása a csinikre a következő. A máj elzsírosodását okozhatja
ha nagymértékben rendszeresen kap ilyen ételt.
A máj elzsírosodásának a tünetei: lehet a csincsilla lehangoltsága illetve kialakulhat a sárga zsír vagy más néven a sárga fül betegség.
Mivel a gyomor nem képes a túl sok olajos élelmet lebontani így az a májban raktározódik. Ha már túl magas a zsír a májban a fülek sárgák
lesznek és utána még komolyabb gondok léphetnek fel. Ezt a gondot okozhatja még az E vitamin hiány is.
Ezzel a kis kitérővel nem szeretnék senkit elriasztani, de az olajos magvaknak nincsen jó
hatásal a csincsilla szervezetére.

Kis mértékben nem okoz gondot de túl sűrűn nem ajánlott az etetése.
Személy szerint én találkoztam olyan táppal amiben volt minimális
olajos mag, de ezeket leszámítva külön semmi esetre se etessünk a csincsillával olajos magvat.
Amit kerüljünk: napraforgó más néven szotyoládé, mogyoró, pisztácia, dió, ide sorolnám még a kukoricát és a kókuszt is.

Nasik

Nasikból csak nagyon keveset és ritkán kapjon vagy egyáltalán ne.
A nasi hátránya, hogy a legtöbbnek hizlaló hatása van.
Itt csak egy két dolgot sorolnák fel. Popkorn más néven pattogatott kukorica.
Ha már mindenféle képen adni akarunk a csininek akkor lehetőleg
só menteset kapjon. Magas az olaj tartalma amitől elzsírosodhat a csincsilla mája.
Csokoládét , hát nem igazán jellemző élelem a természetes élő helyükön.
Külömböző kekszek ez sem lehet valami gyakori élelem az élőhelyűkön és erősen hizlaló
hatása van. Mindenféle cukorka, krumpli chipsnek.



Takarító segédeszközök

Na ebben a részben szeretnék segítséget nyújtani a kezdőknek. Általában az első visszahőkölés a szülők részéről a takarítási mizéria. Nem kell megilyedni, nem egy nagy dolog és még csak nem is nehéz.

Első lépésként mikor kiválasztod a csincsillád helyét tegyél a ketrec alá egy nejlonzsákot, akkorára hajtogatva, hogy a ketrec aljának széleinél túl lógjon.

Így a kikotort forgács, táplálék darabok, ürülék nem a szőnyegedben végzik.

Az alomcseréhez kell:

-kislapát (beférjen a ketrec ajtaján)

- a hozzá való kisméretű seprű 

-porszívó

-nagy méretű zacskó

-víz

-ecet

-szivacs vagy rongy

-papírtörlő kendő

Így elsőre soknak tűnik de nyugi. A takarítást minden héten 2-szer, de legalább 1-szer el kell végezni. Én úgy szoktam csinálni hogy egy hónapban nagytakarítást is csinálok a ketrecben. De általában csak annyit teszek hogy a csiniket kiteszem vagy a szállító boxba vagy kiengedem őket a szobámban szaladgálni. Közben hozom a zacskót, a lapátot és a seprűt. Lesöpörgetem a polcokat majd a lapáttal kiszedem a használt almot és a zacskóba teszem. Ez egy kicsit sokáig tarthat, de nem vészes. A ketrec körűl is összesöpröm a szemetet majd lapátra seprem és bezacskózok azt is. A megmaradt kis szemetet mit nem tudtam a seprűvel össze szedni a porszívóval felszívom. Így biztos nem marad semmi szennyeződés sem. nagytakarításkor ezt kiegészítem a ketrec aljának kimosásával, ecettel való fertőtlenítésével, majd kitörlésével. Ez után beleteszem a friss almot (kb 3-5 cm vastagon), majd vissza teszem a csiniket.

Ha vidéken laksz és van a kertben komposztáló könnyebb dolgod van. Nem kell zacskót használnod, hanem elég ha a ketrec alját amiben az alom van, egyszerűen fogod és kiviszed, majd beleöntöd a forgácsot a komposztálóba. Ez később jó lesz a növényeknek. Vissza viszed a ketrec alját és szépen kitakarítod, ahogy fentebb már leírtam.

Amint látod nem egy nagy ördöngősség. :)


Mindent amit leírtam beszerezhetsz kisállatkereskedésekben, vagy megrendelheted őket. Arra készülj fel, hogy a ketrec lesz a legdrágább, de ezt csak egyszer kell megvenned. Mivel nem esznek sokat így a táplálék megvásárlása nem terheli meg a pénztárcát. A különböző berendezések nem olyan drágák, főleg ha fából vannak. Ezeket sem kell túl gyakran cserélni.

Ha bármilyen kérdésed van tedd csak fel a  kérdések és válaszok menünél.

 

Források:

https://csincsilla-farm.5mp.eu/web.php?a=csincsilla-farm

https://kissingmouthchinchillas.ewk.hu/kapcsolat

Heike Schmidt-Röger: A csincsilla

És saját tapasztalatok. :)

 

 


Készíts ingyenes honlapot Webnode